Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu warto także sprawdzić, jaka jest nasza aktualna zdolność kredytowa oraz to czy najzwyczajniej jest nas stać w chwili obecnej na taki kredyt. Ten czynnik jest zawsze uwzględniany przez banki i pełni dla nich niezwykle istotną rolę. Z reguły to na podstawie naszej zdolności kredytowej instytucja bankowa podejmuje decyzję o przyznaniu bądź też nie pożyczki swojemu klientowi. W przypadku określania zdolności kredytowej najważniejsza jest wysokość oraz źródło uzyskiwanych dochodów. Drugi niezwykle istotny czynnik to historia kredytowa naszych poprzednich zobowiązań finansowych. W przypadku, gdy w przeszłości wszystkie swoje zobowiązania spłacaliśmy w odpowiednim terminie, to bank od razu zerknie na nasz wniosek zdecydowanie łaskawszym okiem.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Osoby które z kredytem mają do czynienia po raz pierwszy mogą zastanawiać się co to takiego zdolność kredytowa i od czego zależy. Oto kilka najważniejszych czynników, od których uzależniona jest zdolność kredytowa:

  • historia kredytowa poprzednich zobowiązań finansowych - banki zwracają uwagę na to, czy raty naszych wcześniejszych kredytów były spłacane w terminie,
  • wiek,
  • stan cywilny
  • cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze z kredytu gotówkowego..
  • wysokość, systematyczność oraz źródło naszych przychodów,

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Coraz więcej Polaków nie posiada szans na uzyskanie kredytu z uwagi na brak zdolności kredytowej. Z tego względu warto poznać najlepsze sposoby na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Banki największy nacisk kładą na sprawdzenie historii kredytowej klienta. Te informacje uzyskamy w Biurze Informacji Kredytowej, każdy z nas może uczynić to samodzielnie.