Co to jest konsolidacja kredytów? Konsolidacja kredytów to inaczej połączenie wszystkich zobowiązań w jedno, spłacane w jednym banku. Taki zabieg pozwala na zmniejszenie comiesięcznej raty, a tym samym wydłużenie okresu kredytowania. Oczywiście wydłużając okres kredytowania narażamy się na zapłacenie większej ilości odsetek. Jednak poprzez zmniejszenie raty, bieżąca sytuacja finansowa na pewno się poprawi. Kredyt konsolidacyjny jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają wiele kredytów w różnych bankach.

Jak można uzyskać kredyt konsolidacyjny? Nie wystarczy tylko udać się do banku i poprosić o połączenie wszystkich rat w jedną. Żeby uzyskać konsolidację trzeba mieć jeszcze zdolność kredytową. Zdolność kredytową oceni bank po wypełnieniu wniosku o kredyt konsolidacyjny. Bank sprawdzi także informacje zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. Zbierając wszystkie potrzebne dane bank szczegółowo dowie się o wszystkich posiadanych zobowiązaniach, jakiej są wysokości, walucie i w których bankach zostały zaciągnięte. Kiedy bank skończy rozpatrywać wniosek, wydaje decyzję o przyznaniu bądź odrzuceniu kredytu.

Przyznanie kredytu konsolidacyjnego.

Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem i konsolidacja zostanie przyznana na pewno nie możemy się spodziewać dodatkowej gotówki na naszym koncie. Bank musi mieć pewność, że wszystkie połączone raty zostaną spłacone, tak więc sam je spłaca. To właśnie do banku należy spłata wszystkich banków klienta, a klient ma teraz tylko dopilnować spłaty jednej raty w miesiącu.

Konsolidacja nie dla wszystkich.

Niestety nie wszystkie kredyty można skonsolidować w jeden. Ponieważ kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym, to konsolidacji mogą podlegać tylko kredyty i pożyczki zaciągane w bankach. Tak więc fani chwilówek i innych szybkich pożyczek zaciąganych w instytucjach pozabankowych nie będą mogli skorzystać z tej formy pomocy. Są również sytuacje w których konsolidacja nie jest dobrym rozwiązaniem. Wyznacznikiem opłacalności kredytu konsolidacyjnego powinna być kwota odsetek jaką trzeba będzie zapłacić. Jeśli odsetki przewyższą wysokość wszystkich zobowiązań to lepiej nie korzystać z konsolidacji tylko starać się spłacać wszystkie raty kredytów w terminie.