Z odsetkami czy bez?

Znając zasady korzystania z karty i używając jej świadomie możemy uniknąć płacenia odsetek. . Każda transakcja przeprowadzana za pomocą karty kredytowej pomniejsza przyznany na karcie limit. Użytkownik karty musi spłacić zadłużenie w terminie ustalonym z bankiem. Wychodząc naprzeciw klientom, w okresie rozliczeniowym karty banki proponują tzw. okres bez odsetkowy, który trwa około 51-56 dni. Jeśli w tym czasie zostanie spłacona całość zadłużenia to nie zostanie ono oprocentowane.

Jak spłacać kartę kredytową?

Bank przysyła co miesiąc specjalny wyciąg, na którym widzimy wszystkie transakcje z okresu rozliczeniowego przeprowadzane kartą kredytową. Określana jest również minimalna kwota spłaty zadłużenia. Mamy więc wybór, albo spłacamy tylko minimalną kwotę, albo całość zadłużenia. Jednak aby uniknąć płacenia odsetek trzeba spłacić całość zobowiązania, gdyż spłata minimalnej kwoty nie zwalnia z odsetek. Datę spłaty karty kredytowej ustalamy z baniem podczas podpisywania umowy, mamy więc możliwość ustalenia terminu który nam pasuje. Ustalmy więc korzystną datę i nie przekraczajmy jej.

Karta kredytowa w bankomacie.

Trzeba wiedzieć, że okresowi bez odsetkowemu podlegają tylko i wyłącznie transakcje bezgotówkowe. Dlatego też, jeśli chcemy pieniądze wyciągnąć z bankomatu, musimy się liczyć z koniecznością zapłacenia odsetek. Odsetki zostaną naliczone za każdy dzień, aż do momentu spłaty zadłużenia. Transakcje przeprowadzane za pomocą gotówki nie podlegają okresowi bez odsetkowemu, a odsetki będą naliczone od momentu wypłaty pieniędzy z bankomatu. Lepiej więc nie korzystać z karty kredytowej przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu.

Karta kredytowa na pewno jest dobrym rozwiązaniem jeśli korzysta się z niej rozsądnie, ze świadomością, że zaciągnięty w banku dług trzeba spłacać w terminie.