Wyliczanie zdolności kredytowej

Jednym z podstawowych warunków otrzymania pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu gotówkowego jest oczywiście zdolność kredytowa. O przyznanie kredytu mogą starać się zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę jak i posiadające stałą rentę czy też działalność gospodarczą. Jednak z punktu widzenia banków zdecydowanie lepiej postrzegana jes umowa o pracę na czas nieokreślony niż działalność gospodarcza. Do obliczenia zdolności kredytowej wliczane jest praktycznie wszystko, renty, emerytury, a także wszystkie inne regularne dochody które jesteśmy w stanie udokumentować. Każdy bank ma jednak swoje indywidualne zasady i o szczegóły powinniśmy zapytać w banku w którym chcemy ubiegać się o kredyt. Niektóre banki do wyliczania zdolności kredytowej biorą pod uwagę również dochody z umów zlecenia, umów o dzieło, czy też wynajmu i dzierżawy. Nie są natomiast wliczane wszelkiego rodzaju zasiłki, rodzinne, macierzyńskie ani też alimenty.

Jaki kredyt możemy dostać

Z reguły wysokość udzielanego nam kredytu uzależniona jest przede wszystkim od wysokości naszych dochodów i taka reguła panuje we wszystkich bankach. Wpływ na wysokość przyznanego kredytu ma również dotychczasowa historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy i tak kwestia jest również wnikliwie analizowana przez bank. Jeżeli posiadamy stałe zatrudnienie a tym samym źródło dochodów możemy liczyć na uzyskanie większego kredytu.

Jeżeli już zgromadzimy wszystkie potrzebne dokumenty bank przystępuje do wnikliwej analizy, a następnie podejmuje decyzje o przyznaniu kredytu gotówkowego. Jeżeli kwota pożyczki o jaka wnioskujemy jest niewielka decyzja może zostać podjęta nawet w ciągu kilku godzin ponieważ ryzyko dla banku jest znacznie mniejsze, jeżeli wnioskujemy o większy kredyt procedura może się nieco wydłużyć.

Jeżeli już otrzymamy od banku pozytywną decyzje o przyznanym nam kredycie gotówkowym, pamiętajmy aby dokładnie zapoznać się z umową oraz regulaminem, musimy wiedzieć co podpisujemy. Jeżeli pojawią się wątpliwości zapytajmy o nie, to nic nie kosztuje a możemy uchronić się przed popełnieniem błędu. W każdym banku mamy do dyspozycji doradców kredytowych więc warto być z nimi w stałym kontakcie.