Mamy wiele różnych wydatków o rożnej wysokości. Czasem są to wydatki na dość duże kwoty, a ich realizacja nie może poczekać. Tak jest na przykład w przypadku konieczności zakupu niezbędnego sprzętu AGD po awarii, czy w przypadku możliwości skorzystania z jakiejś okazji. Nie zawsze odpowiednie kwoty środków posiadamy pod ręką. Można jednak zdobyć środki na swoje wydatki niemal od ręki, a później stopniowo je spłacać. Pieniądze można uzyskać na przykład poprzez zaciągnięcie kredytu gotówkowego, który może być przeznaczony niemal na dowolny cel konsumpcyjny. Wysokość takiego kredytu może być różna. Może to być kilka tysięcy na potrzebne domowe wydatki, czy też nawet kilkadziesiąt na większe inwestycje (nie biznesowe). Wejdź na www.ekredytowymarket.pl - ranking kredytów dzięki nam wybierzesz najlepszy.

Jakie cechy kredytu?

Kredyt gotówkowy oferuje praktycznie każdy bank, a z racji tego, ze na rynku działa dużo banków ofert jest naprawdę sporo. W wyszukiwaniu z pewnością warto skorzystać z zestawień, czy rankingów internetowych, ponieważ znacznie ułatwiają one sprawę. Tam w jednym miejscu mamy zebrane praktycznie wszystkie najważniejsze informacje o poszczególnych ofertach. Najpierw powinno zwrócić się uwagę na wysokość oprocentowanie kredytu, ponieważ to ona ma bezpośrednie przełożenie na to ile kredyt będzie nas kosztował. W zależności od danego banku, rodzaju oferty, wysokości kredytu itp. oprocentowanie takie wynosi zwykle od kilku do kilkunastu procent. Oprócz oprocentowania do kosztów wlicza się też opłata prowizyjna. Również wynosi ona przeważnie kilka procent, ale jest to opłata jednorazowa, a zdarza się tez, ze w ogóle nie występuje, na przykład gdy jest to oferta promocyjna banku. Trzeba też zwrócić uwagę na to, jak będzie wyglądać spłata kredytu, tzn. ile rat oraz w jakiej wysokości. Można też czasem negocjować warunki kredytu, co pozwala na lepsze dopasowanie oferty do potrzeb. Jeśli rozważamy możliwość spłaty kredytu przed terminem, to również trzeba się zorientować, czy nie niesie to za sobą jakichś dodatkowych kosztów.

Ewentualne ryzyko

Czy z kredytem wiąże się jakieś ryzyko? Owszem. Podstawowe ryzyko dotyczy tego, że nie będziemy w stanie spłacić kredytu. Jeśli jednak decyzja została podjęta rozważnie, a kredyt jest ubezpieczony, to nie powinno być z tym być problemów. Nieco inne ryzyko wiąże się z podwyższeniem kosztów kredytu. Najbardziej kojarzone i chyba słusznie jest to z kredytami walutowymi, gdzie występuje ryzyko zmiany kursu waluty na niekorzystny. Jeszcze inne ryzyko tego typu jest związane ze zmiana wysokości stóp procentowych, od których zależy wysokość oprocentowani kredytu. Jeśli wybierzemy kredyt ze stałym oprocentowaniem, to to ryzyko w zasadzie nie będzie nas dotyczyć. Zaś wybór oprocentowania zmiennego takie ryzyko niesie, ale jednocześnie jest szansą na niższe koszty kredytu, jeśli stopy procentowe zostaną obniżone.

Niezbędne formalności

Banki starają się często ograniczyć formalności do minimum, skracając czas ich załatwiania, albo też dając możliwość zaciągnięcia kredytu poprzez bankowość elektroniczną. Jednak najczęściej przynajmniej podstawowe trzeba spełnić. Przede wszystkim trzeba wykazać się odpowiednimi dochodami, pozwalającymi na bezproblemową spłatę kredytu. Czasem może też być wymagane zabezpieczenie kredytu w formie podżyrowania przez inna osobę, albo przez jego ubezpieczenie. Ta ostatnia forma jest coraz bardziej powszechna i często oferowana razem z kredytem. Warto też mieć dobra historię kredytową, czyli nie zalegać z uregulowaniem poprzednich zobowiązań. Do informacji o historii kredytowej bank ma dostęp poprzez Biuro Informacji Kredytowej. To wszystko to sprawdzanie tzw. zdolności kredytowej, które pozwala bankowi upewnić się, że pożycza pieniądze, która jest w stanie je oddać.